2014 Division III PING All-America Teams Finalized Print
Wednesday, 18 June 2014 08:42

NORMAN, Okla. – The second, third and honorable mention Division III PING All-America Teams have been announced by the GCAA. Brian Burt of Hampden-Sydney, Methodist’s Dakun Chang and Jeff Wells, Transylvania’s Clay Hinton, Bobby Holden of Redlands, Oglethorpe’s Anthony Maccaglia, Nicolas Palladino of Rochester and Claremont Mudd Scripps Kethan Reddy were previously named to the first team.

Jack Cersosimo of Concordia (Texas), Southwestern’s Jordan Cowart, Jeremy Gomberg of Redlands, Guilford’s Tanner Gross, Cory Howard of LaGrange, Oglethorpe’s Hayden Jones, Rick O’Connell of Hampden-Sydney and La Verne’s Kelby Scharmann comprised the second team.

Third-team honorees included Tony Albano and Kenny Wienckowski of Illinois Wesleyan, St. John Fisher’s Chris Blyth and Thad Weir, Wittenberg’s John Chaney and Ben Hogenkamp, UT Tyler’s Chapman Herwood and LaGrange’s Osborn Theam.

A total of 26 golfers were named honorable mention All-America.

Division III PING All-America Teams

First Team
Brian Burt, Hampden-Sydney (TX)
Dakun Chang, Methodist
Clay Hinton, Transylvania
Bobby Holden, Redlands
Anthony Maccaglia, Oglethorpe
Nicholas Palladino, Rochester
Kethan Reddy, CMS
Jeff Wells, Methodist

Second Team
Jack Cersosimo, Concordia
Jordan Cowart, Southwestern
Jeremy Gomberg, Redlands
Tanner Gross, Guilford
Cory Howard, LaGrange
Hayden Jones, Oglethorpe
Rick O’Connell, Hamden-Sydney
Kelby Scharmann, La Verne

Third Team
Tony Albano, Illinois Wesleyan
Chris Blyth, St. John Fisher
John Chaney, Wittenberg
Chapman Herwood, UT Tyler
Ben Hogenkamp, Wittenberg
Osborn Theam, LaGrange
Thad Weir, St. John Fisher
Kenny Wienckowski, Illinois Wesleyan

Honorable Mention
Alex Andrews, Wittenberg
Robert Bader, Hanover
Tyler Cline, Clarkson
Rory Doll, Nebraska Wesleyan
Spencer Groessl, Illinois Wesleyan
Buddy Hallman, UT Tyler
Alex Kapraun, St. Thomas
Jimmy Keener, Schreiner
Cheyne Kendall, Schreiner
David Kleckner, Oglethorpe
Tommy Koehler, Saint John’s (Minn.)
Ryan Kukula, Willamette
Jantzen Latham, Transylvania
Luke Malanchuk, Rhodes
Joey Mayo, Rhodes
Tommy McCloskey, Berry
Matt McClung, Schreiner
Matt DiSalvo, Christopher Newport
Mikey McGinn, California Lutheran
Ryan McGinnis, St. John Fisher
Tyler McMorrow, Gustavus Adolphus
Brad Shigezawa, Claremont Mudd Scripps
Austin Teal, Endicott
Casey Vangsness, Saint John’s (Minn.)
Jack Whelan, St. Lawrence
Oliver White, Allegheny