The Official Website of the Golf Coaches Association of America

 
   

JR

1988 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Gordon McCollough - University of Hartford

District 2:  Jack Gimmler - St. Johns University

District 3 North:  Larry Penley - Clemson University

District 3 South:  Doug Gordin - Georgia Southern

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6:  Barry Rodenhaver - Southern Methodist University

District 7:  Cricket Musch - University of Texas, El Paso

District 8:  Rick LaRose - University of Arizona

Division II

District 1:  Arthur Boulet - Bryant College

District 2:  Mike Hall - Liberty College

                     Al Schmittlein - Slippery Rock University

District 3:  Chuck Winship - Tampa University

District 4:  Grover Page - University of Tennessee, Martin

District 5:  Bill Richardson - Northeast Missouri State University

District 6 & 7:  Carl Richardson -

District 8:  Jim Bracken -California State University, Northridge

Division III

District 1:  George Jacobson - Salem State College

District 2:  Tim Brown - Skidmore College

District 3:  Jim Locke - Greensboro College

District 4:  Dave Mauer - Wittenberg University

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

 

1989 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Lowell Lukas - Central Connecticut State

District 2:  John MacDonald - Temple University

District 3North:  Fred Warren - East Tennessee State University

District 3South:  Buddy Alexander - University of Florida

District 4:  Roger Cromer - University of Miami, Ohio

District 5:  Gregg Grost - University of Oklahoma

District 6:  Jimmy Clayton - University of Texas

District 7:  Cricket Musch - University of Texas, El Paso

District 8:  Steve Loy - Arizona State University

Division II

District 1:  Arthur Boulet - Bryant College

District 2:  Don White - Indiana University of Pennsylvania

District 3:  Earl Bagley - Columbus College

District 4:  Ken Partridge - Indianapolis University

District 5:  Bill Richardson - Northeast Missouri University

District 6 & 7:  Vince Jarret - Abilene Christian University

District 8:  Jim Bracken - California State University, Northridge

Division III

District 1:  George Jacobson - Salem State College

District 2:  Don Smith - University of Rochester

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dick Gordin - Ohio Wesleyan University

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Rex Huigens - University of LaVerne

 

1990 District Coaches of the Year

Division I

District I:  Dave Patterson - Yale

District 2:  John R. Means - Army

District 3 North:  Mike Malarkey - University of Tennessee

District 3 South:  Dale Wilson - University of Central Florida

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6 :  Jim Clayton - University of Texas

                      Louie Alford - University of Southwestern Louisiana

District 7:  Karl Tucker - Brigham Young University

                     John Legarza - University of Nevada, Reno

District 8:  Steve Loy - Arizona State University

Division II

District  1:  Arthur Boulet - Bryant College

District 2:  Don White - Indiana University of Pennsylvania

District 3:  Charley Matlock - Flordia Southern College

District 4:  Harry Gallatin - SIU, Edwardsville

District 5:  Bill Richardson - Northeast Missouri State University

District 6:  Jim Hanny - California State Univeristy, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Brown - Dickinson College

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dick Gordin - Ohio Wesleyan University

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Grayle Howlett - Claremont-Mudd

 

1991 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Dave Paterson - Yale

District 2:  Mary Kennedy-Zierke - Penn State University

District 3 North:  Devon Brouse - University of North Carolina

                                 Hal Morrison - University of East Carolina

District 3 South:  Dick Sybey - University of Alabama

District 4:  Roger Cromer - University of Miami, Ohio

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6:  Jimmy Clayton - University of Texas

                     Greg Sankey - University of Northwest Louisiana

District 7:  Karl Tucker - Brigham Young University

District 8:  Dwaine Knight - University of Nevada, Las Vegas

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Don White - Indiana University of Pennsylvania

District 3:  Charley Matlock - Florida Southern College

District 4:  Grover Page - University of Tennessee, Martin

District 5:  Nick Balanis - Valdosta State College

                     Steve Weidner - North Dakota State University

District 6 & 7:  Vince Jarrett - Abilene Christian University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Norm Sundstrom - Allegheny College

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dick Gordin - Ohio Wesleyan University

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

                     Fred Hanover - California State University, San Bernadino

                     Ken Sherman - Redlands College

 

1992 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Stan Domian - University of Harford

District 2:  John MacDonald - Temple University

District 3 North:  Puggy Blackmon - Georgia Tech

District 3 South:  Dick Spybey - University of Alabama

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Gregg Grost - University of Oklahoma

District 6:  Keith Fergus - University of Houston

District 7:  Karl Tucker - Brigham Young University

District 8:  Wally Goodwin - Stanford University

Division II

District 1:  Bob Callary - Lowell College

District 2:  Don White - Indiana University of Pennsylvania

District 3:  Earl Bagley - Columbus State University

District 4:  Harry Gallatin - SIU, Edwardsville

District 5:  Jim Niederkorn - University of Missouri, St. Louis

District 6 & 7:  Vince Jarrett - Abilene Christian University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Affleck - Binghamton University

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Bob Nye - College of Wooster

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1993 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Joe Giannelli - University of Connecticut

District 2:  Greg Nye - Penn State University

District 3 North:  Jim Kelson - Augusta State University

District 3 South:  Buddy Alexander - University of Florida

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Ross Randall - University of Kansas

District 6:  Jimmy Clayton - University of Texas

District 7:  John Fields - University of New Mexico

District 8:  Herb Wimberly - New Mexico State University

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

District 3:  Earl Bagley - Columbus State University

District 4:  Dwight Marstan - Winona State University

District 5:  Jim Niederkorn - University of Missouri, St. Louis

District 6:  Vince Jarrett - Abilene Christian University

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Affleck - Binghamton University

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dick Gordin - Ohio Wesleyan University

District 5:  Whitey Skoog - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1994 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Joe Prisco - University of Providence

District 2:  Greg Nye - Penn State University

District 3 North:  Jay Hardwick - Virgina Tech

District 3 South:  Mike Griffin - Auburn University

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6:  Jimmy Clayton - University of Texas

District 7:  Mike Watney - Fresno State University

District 8:  Wally Goodwin - Stanford University

Division II

District 1:  Bob Callary - University of Massachusetts, Lowell

District 2:  Bill Kirk - Slippery Rock University

District 3 North:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

District 3 South:  Rick Cravens - Columbus State University

District 4:  Dwight Marston - Winona State University

District 5:  Tim Poe - Central Missouri State University

District 6:  Jerry Hrnciar - Cameron University

District 7:  Mike Zaremba - University of Southern College

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Affleck - Binghamton University

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dave McLaughlin - Otterbein College

District 5:  Scott Kasl - Nebraska Wesleyan University

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1995 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  John MacDonald - Temple University

District 3 North:  Devon Brouse - University of North Carolina

District 3 South:  Mike Griffin - Auburn University

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6:  Jimmy Clayton - University of Texas

District 7:  John Fields - University of New Mexico

District 8:  Kurt Schuette - University of Southern California

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Bill Kirk - Slippery Rock University

District 3 North:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

District 3 South:  Charley Matlock - Florida Southern College

District 4:  Ken Partridge - University of Indianapolis

District 5:  Tim Poe - Central Missouri State University

District 6:  Vince Jarrett - Abilene Christian University

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Affleck - Binghamton University

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dave McLaughlin - Otterbein College

District 5:  Bob Bruns - Central College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1996 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Dave Paterson - Yale

District 2:  Pat Owen - Naval Academy

District 3 North:  Fred Warren - East Tennessee State University

District 3 South:  Buddy Alexander - University of Florida

District 4:  Roger Cromer - University of Miami, Ohio

District 5:  Ross Randall - University of Kansas

District 6:  Hank Haney - Southern Methodist University

District 7:  John Fields - University of New Mexico

District 8:  Randy Lein - Arizona State University

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Steve Nelson - Longwood College

District 3 North:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

District 3 South:  Doug Gordin - Florida Southern College

District 4:  John Reis - Northern Kentucky University

District 5:  Tim Poe - Central Missouri State University

District 6:  Jerry Hrnciar - Cameron University

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  John Affleck - Binghamton University

District 3:  Mike Conley - Methodist College

District 4:  Mike Moran - John Carroll College

District 5:  Scott Fjelstul - Luther College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1997 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  Tommy Hunter - Georgetown University

District 3 North:  Larry Penley - Clemson University

District 3 South:  Mike Griffin - Auburn University

District 4:  Pat Goss - Northwestern University

District 5:  Dale Anderson - Iowa State University

District 6:  Bill Montigel - Texas Christian University

District 7:  John Fields - University of New Mexico

District 8:  John Geiberger - Pepperdine University

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Bill Kirk - Slippery Rock University

District 3 North:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

District 3 South:  Scott Clark - Columbus State Univesity

District 4:  Ken Partridge - University of Indianapolis

District 5:  Mike Habermehl - Missouri Western College

District 6:  Vince Jarrett - Abilene Christian University

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Fred Hanover - California State University, San Bernadino

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Norm Sundstrom - Allegheny College

District 3:  Steve Conley - Methodist College

District 4:  Dave McLaughlin - Otterbein College

District 5:  Scott Moe - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - California State, San Diego

 

1998 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  Paul Gooden - James Madison University

District 3 North:  Larry Penley - Clemson University

District 3 South:  Tim Baldwin - Southeastern Louisiana University

District 4:  John Means - University of Minnesota

District 5:  Larry Romjue - University of Nebraska

District 6:  Mike Dirks - University of Houston

District 7:  Mark Crabtree - Colorado State University

District 8:  Dwaine Knight - University of Nevada, Las Vegas

Division II

District 1:  NO BALLOTS RECEIVED

District 2:  Fred Joseph - Indiana University of Pennsylvania

District 3 North:  Tommy Addison - Presbyterian University

District 3 South:  Doug Gordin - Florida Southern College

District 4:  Ken Partridge - University of Indianapolis

District 5:  NO BALLOTS RECEIVED

District 6:  Skip Wagnon - University of Central Oklahoma

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Rick Creehan - Allegheny College

District 3:  Robert Linville - Greensboro College

District 4:  Dave McLaughlin - Otterbein College

District 5:  Scott Moe - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

1999 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  Rich Distlerath - Seton Hall University

District 3 North:  Bruce Heppler - Georgia Tech

District 3 South:  Buddy Alexander - University of Florida

District 4:  Pat Goss - Northwestern University

District 5:  Larry Romjue - University of Nebraska

District 6:  Mike Dirks - University of Houston

District 7:  Bruce Brockbank - Brigham Young University

District 8:  O.D. Vincent - University of Washington

Division II

District 1:  John Affleck - Binghamton University

District 2:  Fred Joseph - Indiana University of Pennsylvania

District 3 North:  Dave Davis - Pfieffer University

District 3 South:  Doug Gordin - Florida Southern College

District 4:  Tom Underwood - Ferris State University

District 5:  Rob Stiles - University of North Dakota

District 6:  Chris Grace - East Central University

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Bill Faeth - California State University, Bakersfield

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Rick Creehan - Allegheny College

District 3:  Robert Linville - Greensboro College

District 4:  Jon Whithaus - Ohio Wesleyan University

District 5:  Scott Moe - Gustavus Adolphus College

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

2000 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  Greg Nye - Penn State University

District 3 North:  Bruce Heppler - Georgia Tech

District 3 South:  John Brooks - University of North Florida

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Mike Holder - Oklahoma State University

District 6:  Tim Hobby - University of Baylor

District 7:  Bruce Brockbank - Brigham Young University

District 8:  Rick LaRose - University of Nebraska

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Mike Good - University of Charleston

District 3 North:  Dave Davis - Pfeiffer University

District 3 South:  Doug Gordin - Florida Southern College

District 4:  Don Underwood - Grand Valley State University

District 5:  Rusty Worley - Drury College

District 6:  Skip Wagnon - University of Central Oklahoma

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Steve Card - Western Washington University

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Rick McCall - Wesley College

District 3:  Robert Linville - Greensboro College

District 4:  Bob Ebels - Hope College

District 5:  Todd Oehrlein - University of Wisconsin, Eau Claire

District 6:  Mike Wydra - University of California, San Diego

 

2001 District Coaches of the Year

Division I

District 1:  Tom Drennan - University of Rhode Island

District 2:  Greg Nye - Penn State University

District 3 North:  Jay Seawell - Augusta State University

District 3 South:  Buddy Alexander - University of Florida

District 4:  Herb Page - Kent State University

District 5:  Jim Ragan - University of Oklahoma

District 6:  Ted Gleason - Southern Methodist University

District 7:  JT Higgins - University of New Mexico

District 8:  Ted Balmer - Pacific University

Division II

District 1:  Archie Boulet - Bryant College

District 2:  Mike Good - University of Charleston

District 3 North:  Dave Davis - Pfeiffer University

District 3 South:  Steve Fell - University of Western Florida

District 4:  Daryl Landrum - Northern Kentucky University

District 5:  Earl Meyer - Saint Mary's University

District 6:  Jerry Hrnciar - Cameron University

District 7:  Dave Brazell - Grand Canyon University

District 8:  Jim Hanny - California State University, Stanislaus

Division III

District 1:  Tim Brown - Skidmore College

District 2:  Rick Creehan- Allegheny College

District 3:  Jack Jensen - Guilford College

District 4:  Dave McLaughlin - Otterbein College

District 5:  Todd Oehrlein - University of Wisconsin, Eau Claire

District 6:  Rex Huigens - University of LaVerne

 

2002 Regional Coaches of the Year

Division I

New England:  Tom Drennan - University of Rhode Island

Mid-Atlantic:  Scott King - College of William & Mary

South:  Bruce Heppler - Georgia Tech

Southeast:  Mike Griffin - Auburn University

Midwest:  Devon Brouse - Purdue University

Central: Bill Brogden - University of Tulsa

South Central:  John Fields - University of Texas

Southwest:  Mike Watney - Fresno State University

Pacific:  John Geiberger - Pepperdine University

Division II

Northeast:  Archie Boulet - Bryant College

East:  Mike Good - University of Charleston

Atlantic:  Dave Davis - Pfeiffer University

Southeast:  Mike Carlisle - University of South Carolina, Aiken

Northwest:  Phil Trujillo - University of Colorado, Colorado Springs

West:  Cy Williams - University of California, Davis

Great Lakes:  Brad Bedortha - Ferris State University&

The Golf Coaches Association of America


GCAA National Office

1225 West Main Street
Suite 110
Norman, OK 73069

Phone: (405) 329-4222
Fax: (405) 573-7888

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.