Second, third and honorable mention teams named
NORMAN, Okla. - The second, third and honorable mention Division II PING All-America Teams have been announced by the GCAA. Steve Cuzzort of Wayne State, Florida Southern?s Jude Eustaquio, Matt Ewald of Washburn, Indianapolis Justin Hueber, Jake Koppenberg of Western Washington, IUP?s Gavin Smith, Will Wilcox of Clayton State, Valdosta State?s Brent Witcher and Central Missouri?s Justin Yoder were previously named to the PING All-America First Team Honorable Mention PING All-Regions Teams East Jamie Blake, Post Matt Demeo, Adelphi Chris Fitzpatrick, St. Thomas Aquinas Anthony Gallardo, UMASS-Lowell Oliver Hudesman, Adelphi Brant Kummerfield, Adelphi Andrew A.J. Lee, Dominican Patrick Schwarze, St. Thomas Aquinas Brian Viola, St. Thomas Aquinas Luke Walters, Dowling Lee Wanklyn, Post Atlantic Leo Acklin, IUP Sean Burke, Ohio Valley Alex Carrigan, Charleston Emmanuel Charmat, Concord Matt Gissy, Fairmont State Kevin Lyles, Fayetteville State Joel Lynn, Fayetteville State Ross Pringle, Clarion Paul Raines, Ohio Valley Jared Schmader, Clarion Derek Scott, Fayetteville State Gavin Smith, IUP Ryan Terdik, Concord Southeast Billy Belair, Lander Wade Binfield, Clayton State Jonathan Burke, Barton Pedro da Costa Lima, Georgia College Roberto Diaz, USC-Aiken Andrew Georgiou, Columbus State Michael Hicks, Columbus State Niclas Johansson, Georgia College Thomas Muto Jr., Barton J.P. Solis, USC-Aiken J.P. van der Walt, Columbus States Jordan Walor, UNC-Pembroke Will Wilcox, Clayton State Chris Wolfe, Armstrong Atlantic State Scott Woodard, Mt. Olive Joe Young, Georgia College South Victor Billskoog, Barry Ryan Black, West Florida Steven Brame, Lynn Jude Eustaquio, Florida Southern Jake Greer, North Alabama Jordan Lewis, Rollins Brett Munson, North Alabama Greg O?Mahony, Nova Southeastern Brian Richey, Florida Southern Kyle Scott, West Florida Wes Smith, North Alabama Daniel Stapf, Barry Matt Stauch, Florida Southern Carlos Velez, Barry Byron White, Nova Southeastern Marcus Williams, Lynn Brent Witcher, Valdosta State Midwest Steve Cuzzort, Wayne State Seth Fair, Indianapolis Andrew Funk, Drury Thomas Hay, Drury Tyler Hering, Grand Valley State Brooks Herrick, Bellarmine Kasey Hocquard, Saginaw Valley State Justin Hueber, Indianapolis Kyle Leach, Bellarmine Eric Lilleboe, Ferris State Joe McGeean, Findlay Kurt Valley, Ferris State South Central Cyril Bouniol, Abilene Christian Zach Cleland, Central Oklahoma Jeff Cox, Northeastern State Matt Ewald, Washburn Andrew Green, Central Oklahoma Matthew Hatcher, St. Edward?s Colin Mayer, St. Edward?s Aaron Murphy, Lincoln Zac Pool, East Central Sam Powell, Northeastern State Colby Shrum, Central Oklahoma Justin Yoder, Central Missouri Central Beau Anderson, St. Cloud State Riley Andrews, UC-Colorado Springs Tyler Bishop, CU-Colorado Springs Scott Crichton, Western New Mexico Joe Herzog, Minnesota State Jim Knous, Colorado School of Mines Joon Lee, Western New Mexico Brian Morfeld, CU-Colorado Springs Brady Strangstalien, Winona State Luke Tanner, Ft. Lewis Gordon Webb, Western New Mexico Adam Winans, Upper Iowa West Joe Alldis, CSU-San Bernardino Patrick Bauer, Sonoma State Micah Burke, CSU-San Bernardino Lucas Delgado, Chico State Brandon Harkins, Chico State John Jackson, CSU-Monterey Bay Jake Koppenberg, Western Washington Kenny Pigman, CSU-San Bernardino Kyle Souza, Chico State Rickey Stockton, CSU-Monterey Bay Jarin Todd, Sonoma State Gene Webster, CSU-San Bernardino
Patrick Bauer and Jarin Todd of Sonoma State, USC-Aiken?s Roberto Diaz, Andrew Georgiou of Columbus State, North Alabama?s Brett Munson, Kyle Scott of West Florida, Central Oklahoma?s Colby Shrum and CSU-San Bernardino?s Gene Webster comprise the second team.
Third-team honorees include Abilene Christian?s Cyril Bouniol, Lynn?s Steven Brame, Jonathan Burke of Barton, CSU-San Bernardino?s Micah Burke, Niclas Johansson of Georgia College, Ferris State?s Kelbi Lee, Greg O'Mahony of Nova Southeastern and Florida Southern?s Matt Stauch.
A total of 21 golfers were named honorable mention All-America. See full list of All-America and All-Region teams below.
PING All-America Teams
First Team
Steve Cuzzort, Wayne State
Jude Eustaquio, Florida Southern
Matt Ewald, Washburn
Justi Hueber, Indianapolis
Jake Koppenberg, Western Washington
Gavin Smith, IUP
Will Wilcox, Clayton State
Brent Witcher, Valdosta State
Justin Yoder, Central Missouri
Second Team
Patrick Bauer, Sonoma State
Roberto Diaz, USC-Aiken
Andrew Georgiou, Columbus State
Brett Munson, North Alabama
Kyle Scott, West Florida
Colby Shrum, Central Oklahoma
Jarin Todd, Sonoma State
Gene Webster, CSU-San Bernardino
Third Team
Cyril Bouniol, Abilene Christian
Steven Brame, Lynn
Jonathan Burke, Barton
Micah Burke, CSU-San Bernardino
Niclas Johansson, Georgia College
Kelbi Lee, Ferris State
Greg O'Mahony, Nova Southeastern
Matt Stauch, Florida Southern
Joe Alldis, CSU-San Bernardino
Victor Billskoog, Barry
Wade Binfield, Clayton State
Tyler Bishop, UC-Colorado Springs
Chase Carroll, Tusculum
Emmanuel Charmat, Concord
Pedro da Costa Lima, Georgia College
Andrew Green, Central Oklahoma
Jake Greer, North Alabama
Michael Hicks, Columbus State
Brant Kummerfield, Adelphi
Jordan Lewis, Rollins
Aaron Monson, Indianapolis
Steven Paine, Columbus State
Kenny Pigman, CSU-San Bernardino
Brian Rickey, Florida Southern
J.P. Solis, USC-Aiken
Ricky Stockton, CSU-Monterey Bay
Carlos Velez, Barry
Jordan Walor, UNC-Pembroke
Chris Wolfe, Armstrong Atlantic State